Pár rad jak zabezpečit domov před odjezdem na dovolenou

Dovolená, vidina celodenního odpočívání na lehátku u moře se sklenicí něčeho dobrého v ruce. Ještě před odjezdem je potřeba zabezpečit domácnost tak, abyste ji po návratu nenašli vykradenou. Jak na to?

Zkontrolujte zámky
Jak jsou na tom vaše zámky? Používáte kvalitní zabezpečení? Minimálně třetí bezpečnostní třída je nutnost, která zloději vstup do domácnosti notně zkomplikuje, v ideálním případě ho dokonce přesvědčí, aby to u vás vůbec nezkoušel.

Schovejte cennosti
Pokud už se zloděj do domácnosti dostal, v drtivé většině případů se zaměří na věci, které půjdou jednoduše odnést. Hledá šperky, peníze nebo mobily či tablety. Vy mu jeho plány můžete zkomplikovat, když podobné věci umístíte do trezoru. Zloděj trezor možná ani nenajde, a když, tak se do něj nedostane.

Pořiďte si světelný vypínač a pohybové čidlo
Zloději nejčastěji pracují pod rouškou tmy. Investujte tedy do světelných čidel pohybu nejenom před hlavními dveřmi, ale třeba i přede dveřmi na terasu nebo do garáže. Dobré je také mít světelný spínač, který se večer rozsvítí v některé z místností uvnitř domu. Málokterý zloděj bude riskovat, že v domě na někoho narazí. Řešením jsou také elektronické zabezpečovací systémy, které okamžitě přivolají bezpečnostní agenturu.

Zkontrolujte pojistku
Máte pojištěnou domácnost? V tom případě si před odjezdem pojistku projděte a všechno upravte tak, jak je to ve smlouvě. V jiném případě se můžete s vyplacením pojistného plnění rozloučit.

Na zvonek dejte jméno v množném čísle
Jedno jméno na zvonku ve zloději snáze vzbudí dojem, že je dům prázdný. Když napíšete Novákovi, dá se jen těžko usuzovat, jestli někdo z početné rodiny nezůstal náhodou doma.

Domluvte se sousedy vybírání schránky
Není pro zloděje nic jednoduššího, jak zjistit, že nikdo není doma, než plná schránka. Proto poporoste sousedy, nebo někoho z rodiny, aby vám čas od času schránku vybrali.

 

Chaty, chalupy a letní sídla

To jsou jedny z nejoblíbenějších cílů zlodějů, zvláště když léto skončilo a zloději mají téměř jistotu, že ho nečeká nepříjemné překvapení v podobě právoplatného majitele. Nenechavcům lze ale v „návštěvách“ zabránit, nebo jim alespoň řádně ztrpčit život. Pokud by lidé více dbali na zabezpečení svých chat, možná by se snížil i počet vloupání do nich. Ten dosáhl podle policejních statistik za celý rok 2013 čísla 4 841 – to je průměrně něco přes třináct chatek denně.

„Opevnění“ chaty s sebou samozřejmě přináší nutnost určitých investic, na druhou stranu vám ale může uchránit jak majetek, tak psychickou pohodu a pocit bezpečí. Může se jednat řádově o tisíce, u náročnějších pár desítek tisíc korun, ale takto pořízené bezpečnostní prvky vám nějakou dobu vydrží.

Hlavní jsou dveře
Investujte do kvalitních, pevných bezpečnostních dveří (ty Vám doporučí náš odborně vyškolený personál), které jsou zpravidla prvním, na co se zloději zaměří a ideálně tím, na čem si vylámou paklíče. Jak dveře, tak kování a cylindrická vložka v nich by měly mít příslušnou certifikaci a odpovídat minimálně 3. bezpečnostní třídě. Takové dveře jsou nejen odolné proti vysazení, ale jejich vložka odolá i pokusům o odvrtání, planžetování nebo bumping. Třetí třídu bezpečnosti navíc vyžadují pojišťovny. I zárubně by měly být tak pevné, aby nešly roztáhnout, a dveře by se měly otevírat dovnitř, aby zloděj neměl přístup k pantům.

Psychologická válka
Pevné dveře navíc mohou nenechavce odradit
, neboť usoudí, že by s nimi měl moc práce. Podobně zastrašující efekt mívá vysoký plot, přes který se špatně utíká s lupem.

Cesta nejmenšího odporu
Důkladné zabezpečení
si tedy zaslouží i okna, neboť není nic snazšího, než jedno z nich vysklít kamenem a posloužit si celým obsahem chaty. Možností je několik – třeba pevné, uzamykatelné okenice nebo mříže, ideálně na vnitřní straně. Pokud vám vadí zkažený výhled, lze použít takzvané nůžkové mříže, které lze vytahovat a stahovat, popřípadě bezpečnostní fólie, která zabraňuje vysypání rozbitého skla.

Nenahrávejte na „vlastňák“
K chatám a chalupám tradičně patří kůlna s nejrůznějším nářadím. I ta by měla mít pevné dveře zajištěné kvalitním zámkem. Právě v kůlnách a dílnách totiž zloděj může objevit další nářadí, kterým může škodit a ničit, nemluvě o snadno zpeněžitelných strojích typu motorové pily nebo sekačky. Nabízí se využití visacích zámků vyšších řad, které jsou běžnými prostředky jen těžko poškoditelné. Samozřejmě je pak důležitá i kvalitní a dobře uchycená petlice. Zámky s petlicemi se již prodávají jako komplet a my Vám rádi poradíme, jak na to.