Jaké jsou známé metody překonání cylindrické vložky?
Jedná se o rozlomení tělesa cylindrické vložky, vyháčkování planžetou, odvrtání cylindrické vložky a vytržení bubínku z tělesa cylindrické vložky.

Překonání cylindrické vložky pomocí tzv. Bumping metody. Co to znamená?
Bumping nebo také bumpkey method či SG metoda, jinak nedestruktivní dynamická metoda (dále NDM) je metoda pro překonání cylindrické vložky. Nedestruktivní metodou je metoda, při jejímž použití nemusí být na zámku patrné tolik, jako je tomu např. u zámku odvrtaného. NDM vyžaduje speciální klíč pro každý druh cylindrické vložky a každý existující profil. K překonání zámku je potřeba jisté dávky zručnosti. I tak je překonání otázkou velké náhody.
NDM existuje již asi 50 let. Objevuje se účelově v různě dlouhých periodách a díky výše uvedenému zase zapadá v zapomnění. Výrobci se snaží držet o krok napřed - proto tato metoda byla v roce 2002 zahrnuta do podmínek certifikace. Jsme v tomto směru jediní v Evropě, okolní státy na tuto metodu výrobky necertifikují a ani technicky neupravují. NDM lze v ojedinělých případech otevřít starší zámky nebo případně ty, které nemají žádné ochranné prvky. \Proti NDM je možné se chránit zakoupením certifikované cylindrické vložky.

Cylindrické vložky se totiž v ostatních evropských zemích certifikují pouze dle normy EN 1303. V České republice je základem certifikace bezpečnosti cylindrických vložek a odvozených výrobků moderní evropská norma ČSN P ENV 1627, která navíc stanovuje parametry certifikace cylindrických vložek proti různým metodám překonání (odvrtání, vyhmatání, atd.).

Snadnou orientaci ve výběru vhodného výrobku představuje Pyramida bezpečnosti, jejímž základem je právě norma ENV 1627. Pyramida pomocí barev a bezpečnostních tříd rozlišuje vložky na 4 skupiny :

červená, označení pb4 - cylindrické vložky s velmi vysokou ochranou
modrá, označení pb3 - cylindrické vložky s vysokou ochranou
zelená, označení pb2 - cylindrické vložky s dostatečnou ochranou
šedá (bílá), označení pb1 - cylindrické vložky se základní ochranou

Certifikované výrobky jsou označené symboly Pyramidy bezpečnosti na obalu. Označení Pyramidy bezpečnosti uvádějí u každého výrobku i katalogy výrobců jak v tištěné podobě, tak v podobě stránek na internetu. Proti NDM jsou ve svých třídách odolné všechny certifikované cylindrické vložky FAB. Výrobky společnosti jsou certifikovány podle přesně daných postupů stanovených Národním bezpečnostním úřadem.