Tohle je zásadní rozhodnutí. Má už mít dítě vlastní klíč / fob (elektronická klíčenka)? Když ho má, může ho ztratit, často ho nechává bez dozoru a hrozí tu riziko, že si někdo v nestřežené chvíli udělá kopii. Ale pokud ho nemá, je plně odkázáno na vás. Co s tím? Máme několik rad, podle kterých se můžete rozhodnout.

Cestu do školy s dítětem několikrát projděte
Nejdůležitější je samozřejmě děti naučit, jak se mají bezpečně pohybovat na ulici. Dávat pozor na auta i na cyklisty, přecházet nejlépe po přechodu, pořádně se rozhlížet, nechodit po obrubníku, nemít v uších sluchátka, nepouštět se do řeči s nikým cizím atd. Cestu ze školy s nimi několikrát projděte, nechte je, ať oni vedou vás a na konkrétních situacích jim vysvětlujte, čeho se vyvarovat a na co si dát pozor. Cesta osamostatňování musí být pozvolná a její začátek bychom měli mít zcela pod kontrolou. Není nic horšího, než když ze dne na den dítě, které jste drželi pořád za ruku, vypustíte náhle do víru velkoměsta.

Odemykání nacvičte předem
Pro malé dětské prsty může být otočení klíčem v zámku mnohdy náročné. Všem rodičům doporučujeme nechat děti zamykat a odemykat ještě dlouho předtím, než jim klíče poprvé svěříte do péče. Je to otázka cviku a nejlepší je samozřejmě cvičit pod dozorem. Děti je dobré naučit, na jakou stranu se klíčem otáčí i co dělat v případě, když mi klíčem otočit nejde. Nikdy nežádat o pomoc náhodného kolemjdoucího – vždy je lepší zazvonit na sousedku, případně zavolat na mobil rodičům. Zvažte také možnost použití moderních technologií, otevírání a zavírání dveří pomocí mobilu / fobu místo klasických klíčů. Mobilní telefon má dnes k dispozici skoro každé dítě.

Sami zamykejte
Děti by se měly také naučit za sebou zamykat. Do odemčeného bytu se zloděj dostane raz dva, a pokud se bojíte, že budou zapomínat klíč povystrčit a vy se pak domů nedostanete, pořiďte si speciální zámek s prostupovou spojkou. Ten vám umožní odemknout dveře i v případě, že je z druhé strany zasunutý klíč.

Klíče na krk nepatří
V žádném případě jim klíče nedávejte na šňůrce na krk. Nejenže to je nebezpečné kvůli potenciálním zlodějům, ale děti si také mohou při hraní či sportování ublížit. A pokud si je sundají, tak zase hrozí, že je někde zapomenou nebo ztratí. Klíče je nejlepší nosit v nějaké speciální kapsičce v batohu.

Ztratilo dítě klíče? Musí to hned říct
Naučte své děti, že pokud klíče někde zapomenou nebo ztratí, musí vám to okamžitě nahlásit. Děti by měly vědět, že ztracený klíč je velmi nebezpečná záležitost. Na druhou stranu ale zase nesmí mít panický strach, že jim za to utrhnete hlavu, takže se radši budou vymlouvat a mlžit. Jakmile postrádáte jedny klíče, je potřeba vyměnit celý zámek. Nikdy nemůžete vědět, komu klíč skončil v rukách, a váš byt tak již není chráněn. Pro notorické ztráceče existuje zajímavá vychytávka – tzv. zámek dva v jednom, který má v zásobě dvě sady klíčů. Pokud klíč z první sady ztratíte, zámek se jednoduše přeprogramuje na sadu druhou.

Připomeňte jim pohádku o kůzlátkách
Znovu svým dětem připomeňte pohádku o neposlušných kůzlátkách. Když jsou samy doma, tak otevírat zkrátka nikomu nesmí. I kdyby jim dotyčný sliboval hory doly, nebo chtěl jen odevzdat balíček z pošty či zkontrolovat elektroměr. Na všechny tyto eventuality děti předem připravte, ať nejsou zaskočeny.

Otevřít lze i bez klíče
A jestli vám nebo vašim dětem již klíče připadají jako archaická záležitost, vyzkoušejte moderní technologie. Dnes jdou totiž dveře odemykat i otiskem prstu, PINem nebo dokonce mobilem. Mezi tyto nové technologie patří například FAB ENTR nebo NUKI.