Pokud jste každodenní cyklista, otázkou není, zda si nechat uzamknout kolo, ale jaký zámek na kolo opravdu potřebujete. Žádný zámek nemůže zcela zabránit zlodějům se správnými nástroji v krádeži, ovšem nejlepší zámky mohou způsobit, že jim to nestojí za vynaložené úsilí.

Za 5 minut si můžete objednat kávu, zkontrolovat svůj e-mail, podívat se na ostatní návštěvníky kavárny, obdržet uvedenou kávu a vrátit se k odemknutému kolu, které bylo ukradeno před 4 minutami. Teď už vaše ceněné kolo míří na prodej za pár stokorun, oproti tomu co jste zaplatili. Dobrou zprávou je, že zloději kol jsou příležitostní zločinci, takže můžete snížit riziko tím, že zamknete kolo inteligentněji než další cyklista.
Zloděj se správnými nástroji může otevřít jakýkoliv zámek na kole nebo motocyklu během 5 minut, ale to neznamená, že všechny zámky jsou vytvořeny stejně. Bude rozdíl v pekelném řezání kalené oceli pevného U-zámku nebo cvaknutí klasického zámku a je více pravděpodobné, že si zloděj vybere levnější, lehký zámek. Při rozhodování jaké zabezpečení potřebujete, zvažte umístění a dobu trvání uzamčení Vašeho kola. Celodenní uzamčení na univerzitních kampusech a v hlavních oblastech města, kde jsou krádeže běžné, vyžaduje větší bezpečnost a vše, co zůstává venku přes noc, vyžaduje protiopatření na úrovni paranoie (například pomocí více zámků, které nemohou být prořezány stejným kotoučem atd.). Pokud si nejste jisti, náš odborně vyškolený personál Vám rád pomůže vybrat nejlepší cyklozámek.

U-zámky
Pro překonání většiny U-zámků potřebují zloději elektrické nářadí. Zámky jsou těžší a dražší než většina ostatních variant, ale opravdu budete chtít zušlechtěnou ocel, když se zloděj pokusí o řezání zámku pomocí ručního nářadí. Modely s vysokou bezpečností zloději už na dálku poznají a kromě těch nejodvážnějších okamžitě odchází k dalšímu lehčímu "úlovku".

cyklozámek U

Řetězy
Řetězové zámky mohou být stejně bezpečné jako U-zámky v případě, že kalená ocel řetězu a třmen jsou stejně odolné. Velký řetěz dokáže pohodlně zamknout rám kola a obě kola ke stromu, sloupku atd. Některé modely řetězů jsou navrženy tak, aby se pohodlně dali nosit kolem pasu.

Cyklozámek řetěz

Skládací (lamelové) zámky
Skládací (lamelové) zámky jsou stále populárnější alternativou k řetězovým a kabelovým zámkům a jejich nízký profil při skládání je činí skvělými pro dojíždějící. Některé z nich jsou náchylné na odvrtání spojů. Stejně jako řetězy umožňují uzamknout objekty příliš velké pro U-zámky a D-zámky.

skládací zámek na kolocyklozámek lamela

Lankové zámky
Jedná se o nejméně bezpečný typ zámku, ale jejich všudypřítomnost dokazuje, že cyklisté možná nevědí, jak snadně jdou překonat a dávají jim přednost, protože jsou levné, lehké a snadno omotané kolem rámu. Ze statistik víme, že většina odcizených kol je uzamčena lankovým zámkem nebo řetězem, který lze snadno překonat. Proto vzhledem k tomu, že jdou rychle přeříznout, jsou nejlepší pro oblasti s nízkým výskytem krádeží a odrazení zloděje, který spíše hledá nezabezpečené kolo.

Lankový zámek na kolo

Použití zámku
Ujistěte se, že uzamykáte podle hodnot „Rám (nejdražší), zadní kolo, pak přední kolo. Odemknutý rám a kola budou pravděpodobně odcizeny, takže vaše nejlepší sázka je uzamčení obou kol k rámu s řetězovým nebo kabelovým zámkem (nebo jiným U v oblastech s vysokým rizikem). Zaměřte se na dobře osvětlená - viditelná místa a nikdy nenechávejte zámek na zemi, protože zloději by mohli dostat potřebný pákový efekt k jeho otevření. Ujistěte se, že vaše kolo nemůže být zvednuto nahoru a přes sloup nebo strom. Setkáváme se s případy lidí, jejichž kola byla uzamčena na značení ulic, nad nimiž lze snadno zvednout kolo, nebo u malého stromu, který byl okamžitě zkrácen. Obecně platí, že věc, kterou uzamknete, by měla být silnější než zámek. Nakonec ještě jedna rada, sériové číslo svého kola / motocyklu zaregistrujte u místního policejního oddělení.