Pokud jste každodenní cyklista, otázkou není, zda si kolo uzamknout, ale jaký zámek na kolo opravdu potřebujete. Žádný zámek nemůže zcela zabránit zlodějům v krádeži, pokud mají správné nástroje, ovšem nejlepší zámky mohou způsobit, že jim to nestojí za vynaložené úsilí.

Za 5 minut si můžete objednat limonádu, zkontrolovat svůj e-mail, podívat se na ostatní návštěvníky občerstvovny, obdržet uvedenou limonádu a vrátit se k odemknutému kolu, které bylo ukradeno před 4 minutami. Teď už vaše drahé kolo míří na prodej za pár stokorun. Dobrou zprávou je, že zloději kol jsou příležitostní zločinci, takže můžete snížit riziko tím, že zamknete kolo inteligentněji než další cyklista.
Zloděj se správnými nástroji může otevřít jakýkoliv zámek na kole nebo motocyklu během 5 minut, to ale neznamená, že jsou všechny zámky stejné. Bude rozdíl v pekelném řezání kalené oceli pevného U-zámku, nebo v jednoduchém cvaknutí klasického zámku a je více pravděpodobné, že si zloděj vybere levnější, lehký zámek. Při rozhodování, jaké zabezpečení potřebujete, zvažte umístění a dobu trvání uzamčení Vašeho kola. Celodenní uzamčení na univerzitních kampusech a v hlavních oblastech města, kde jsou krádeže běžné, vyžaduje větší bezpečnost a vše, co zůstává venku přes noc, vyžaduje protiopatření na úrovni paranoie (například pomocí více zámků, které nemohou být přeřezány stejným druhem kotouče atd.). Pokud si nejste jisti, náš odborně vyškolený personál Vám rád pomůže vybrat tu nejlepší variantu.

 

U-zámky
Pro překonání většiny U-zámků potřebují zloději elektrické nářadí. Zámky jsou těžší a dražší než většina ostatních variant, ale opravdu budete chtít zušlechtěnou ocel, když se zloděj pokusí o řezání zámku pomocí ručního nářadí. Modely U-zámku s vysokou bezpečností zloději už na dálku poznají a kromě těch nejodvážnějších okamžitě odchází k dalšímu lehčímu "úlovku".

cyklozámek U

 

Kotoučové zámky pro motocykl
Úložný prostor je na motorce nebo skútru vzácnou komoditou a přesto skoro vždy potřebuje zabezpečení proti krádeži. Zámky brzdových kotoučů jsou praktickým řešením pro mnoho motocyklů. Jsou velmi kompaktní, lehké, a proto se snadno přepravují. Pokud má být Váš motocykl dlouhodobě zaparkován na místě, kde je vysoké riziko krádeže, doporučuje se kombinace kotoučového zámku s řetězem.

Kotoučový zámek na motorku

Řetězové zámky
Řetězové zámky mohou být stejně bezpečné jako U-zámky v případě, že kalená ocel řetězu a třmen jsou stejně odolné. Velký řetěz dokáže pohodlně zamknout rám kola a obě kola ke stromu, sloupku atd. Některé modely řetězů jsou navrženy tak, aby se pohodlně daly nosit kolem pasu. Řetězové zámky nejsou pro svou váhu moc oblíbené u cyklistů. I proto je máme zařazené u moto zámků.

Cyklozámek řetěz

Skládací (lamelové) zámky
Skládací (lamelové) zámky jsou pro větší kvalitu zabezpečení a jejich nízký profil při skládání stále populárnější alternativou k řetězovým a lankovým zámkům. Lamelový zámek je vyroben z odolných ocelových plátů, proto ho můžeme považovat za "zlatou střední cestu" v zabezpečení. Některé z nich jsou ale náchylné na odvrtání spojů. Stejně jako lankové zámky a řetězy umožňují uzamknout objekty příliš velké pro U-zámky.

skládací zámek na kolocyklozámek lamela

Lankové zámky
Jedná se o nejméně bezpečný typ zámku, ale jejich všudypřítomnost dokazuje, že cyklisté možná nevědí, jak snadno jdou překonat a dávají jim přednost, protože jsou levné, lehké a snadno se instalují kolem rámu. Ze statistik víme, že většina odcizených kol je uzamčena lankovým zámkem, který lze snadno překonat. Proto jsou nejlepší pro oblasti s nízkým výskytem krádeží a odrazení zloděje, který spíše hledá nezabezpečené kolo.

Lankový zámek na kolo

Kabelové zámky Steel-O-Flex společnosti Abus
Jsou samostatnou kategorií, kterou sice najdete v našem e-shopu u moto zámků, ale dají se použít i jako cyklozámky. Steel-O-Flex je zkratkou pro kabelové zámky s vysokou flexibilitou a dvojitým zabezpečením. Ocelový kabel vede uvnitř pláště z válečků vyrobených z tvrzené oceli. V důsledku toho se jeho odolnost vůči pokusům o překonání výrazně zvyšuje, zatímco jeho hmotnost se zvyšuje jen nepatrně a jeho flexibilita zůstává z velké části nedotčena.

Steel flex cyklozámek

 

Použití zámku
Ujistěte se, že uzamykáte podle hodnot „Rám (nejdražší), zadní kolo, pak přední kolo. Odemknutý rám a kola budou pravděpodobně odcizeny, takže vaše nejlepší sázka je uzamčení obou kol k rámu s řetězovým nebo kabelovým zámkem (nebo jiným U v oblastech s vysokým rizikem). Zaměřte se na dobře osvětlená, viditelná místa a nikdy nenechávejte zámek na zemi, protože zloději by mohli dostat potřebný pákový efekt k jeho otevření. Ujistěte se, že vaše kolo nemůže být zvednuto nahoru přes sloup nebo strom. Setkáváme se s případy lidí, jejichž kola byla uzamčena k dopravním značkám, nad nimiž lze snadno zvednout kolo, nebo u malého stromu, který byl okamžitě zkrácen. Obecně platí, že věc, kterou uzamknete, by měla být silnější než zámek. Nakonec ještě jedna rada, sériové číslo svého kola / motocyklu zaregistrujte u místního policejního oddělení.