Co jsou samozamykací zámky?

Řešíte se svými nájemníky neustále problém, kdy především v brzkých ranních či pozdních nočních hodinách za sebou nezamykají? Existuje jednoduché, ale velmi účinné řešení v podobě samozamykacích zámků.

Samozamykací zámky při každém zavření dveří vysunou závoru zámku a znemožní tak jednoduché vypáčení případnému nechtěnému návštěvníkovi. Pouze zabouchnuté dveře dnes otevřete velmi jednoduše i s poměrně jednoduchým vybavením během několika vteřin, tudíž uzamykání dveří by mělo být již standardem. Určitě nikdo nechceme, aby se nám po domě procházel nezvaný host jen proto, že jsme zapomněli zamknout. Z tohoto důvodu jsou samozamykací zámky v dnešní době stále oblíbenější a osazují se jimi jak vstupy do bytových domů, tak firem či bytů.

Dle způsobu využití se tyto bezpečnostní zámky dělí na mechanické, elektromechanické a elektromotorické. Všechny tyto typy samozamykacích zámků mají z vnitřní strany vždy antipanikovou funkci, to znamená, že dveře odemknete vždy pomocí kliky, což bývá žádoucí například v případě požáru, nebo nutnosti úniku z chráněného prostoru z jiného důvodu. Nyní si prosím tedy zapamatujte termín ANTIPANIKOVÁ, nebo někdy používaný výraz PANIKOVÁ FUNKCE, abychom v případě paniky mohli jednoduše a rychle uniknout možnému nebezpečí. Samozamykací zámky mohou být buď jednobodové, kdy uzamykají pouze v jedné části dveří, nebo vícebodové, kdy uzamykají hned na několika místech.

Pro lepší orientaci jsme pro Vás připravili i technický popis každého z typů samozamykacích zámků.

Mechanické samozamykací zámky

Mechanické samozamykací zámky se vyrábí v provedení klika-koule a nepotřebují přívod elektrické energie. Z vnější strany je vždy potřeba použít klíč pro odemknutí. Z vnitřní strany otevřeme dveře pomocí antipanikové funkce, čili jak jsme si již vysvětlili pouze zmáčknutím kliky. Samozřejmě lze také použít klíč. U mechanických samozamykacích zámků se používá běžný čtyřhran, který bývá dodáván s kováním. Maximálně je potřeba osadit čtyřhran redukcí, pokud má zámek například čtyřhran 9 mm a kování 8 mm.
Tento typ samozamykacího zámku se často používá v kombinaci s tzv. chytrými klikami, kdy je z vnější strany bezpečnostní kování osazeno "nefunkční" klikou, která se zprovozní například po přiložení čipu, nebo zadání PIN kódu. Klika pak funguje po určitý čas jako klika vnitřní, tudíž pomocí antipanikové funkce zámek odemkne a umožní vstup. Výhodou těchto klik bývá bezdrátová instalace a někdy i možnost kontroly kdo a kdy smí do chráněného prostoru vstoupit. Tyto kliky mívají svůj speciální čtyřhran. Nevýhodou může být, že mechanické samozamykací zámky nelze využít na místech, kde potřebujeme ovládat dveře nadálku např.pomocí domácího telefonu. Mechanické samozamykací zámky také nelze využít pro montáž s chytrými motorickými zámky jako FAB ENTR nebo NUKI Smart Lock, protože motorický zámek pak nepozná, kdy zámek zamyká "on", nebo kdy se samozamykací zámek uzamkne sám a nefunguje pak dobře. Neumí vlastně identifikovat, jestli je odemknuto nebo zamknuto. Využít je určitě lze také pro montáž s vložkou Airkey od společnosti EVVA nebo Smart Air od společnosti ASSA ABLOY (FAB).

Elektromechanické samozamykací zámky

Elektromechanické samozamykací zámky se vyrábí v provedení klika-klika kdy vnější klika je "nefunkční" až do doby přivedení elektrického impulzu do zámku. Z této věty již jistě chápete, že je potřeba použít kabel, kterým přivedeme elektrický proud do zámku, aby plnil Vámi požadované funkce a umožnil vstup do chráněného prostoru. Kabel se zpravidla protáhne dveřním křídlem pokud jsou plastové či hliníkové, nebo se zadlabává do konstrukce dveří pokud jsou dřevěné. Další částí potřebnou pro správnou funkci je kabelová průchodka, která umožní protažení kabelu z dveřního křídla do rámu dveří. Bez této kabelové průchodky by se kabel častým otevíráním dveří časem zlomil. Pro elektromechanické samozamykací zámky je dále potřeba použít tzv. dělený čtyřhran, jedná se vlastně o dva čtyřhrany propojené ideálně závitovou tyčkou a každá tato část čtyřhranu funguje zvlášť. Vnitřní strana kliky tudíž plní vždy antipanikovu funkci a vnější pak až např. zmáčkneme doma tlačítko zvonku. Opravdu doporučujeme použít dělený čtyřhran propojený závitovou tyčkou, protože máme vyzkoušené, že Vám výrazně prodlouží životnost kování na dveřích.
Elektromechanické zámky mohou být osazeny diodou nebo signalizací, kdy osoba stojící přede dveřmi pozná, že může vstoupit do objektu. Tyto typy bezpečnostních zámků se dají pořídit i s funkcí monitoringu, kdy zámek může monitorovat např. zda jsou dveře otevřené nebo zavřené atd. Elektromechanické zámky je možné propojit jak s čtečkami čipů, tak s docházkovými systémy aj. Výhodou je, že nemusíme měnit baterie a pokud při montáži použijeme také záložní zdroj, tak máme jistotu, že i při výpadku proudu udržíme zámek v chodu.

Elektromotorické samozamykací zámky

Elektromotorické samozamykací zámky se vyrábí v provedení klika-koule a zásadní rozdíl oproti elektromechnickým zámkům je, že závoru zámku po přivedení elektrického impulzu zatáhne motor. Z vnitřní strany pak opět funguje antipaniková funkce. Jednou z výhod tohoto typu zámku je například to, že někdo zvenčí ulomí kliku a budete řešit problém jak se do domu dostat. Elektromotorické samozamykací zámky se hojně používají na místech, kde pomocí elektronického zabezpečovacího systému přivedete v 8 hodin ráno proud čímž zámek otevřete a po ukončení otevírací doby jej opět zamknete. Často se tyto zámky montují na dveře s velkým množstvím průchodů za den, kdy vnější část dveří osadíte například velkým madlem, aby se lidé jednoduše dostali do objektu. Závora těchto zámků vyjíždí stejně jako u mechanických či elektromechanických zámků na základě kontaktu s rámem dveří. Stejně jako elektromechanické zámky je lze kombinovat s domovními zvonky, čtečkami čipů či docházkovými systémy. Pro montáž opět budeme potřebovat speciální kabel a kabelovou průchodku pro přechod mezi dveřmi a rámem dveří. Elektromotorické zámky jsou zpravidla dodávány s řídící jednotkou zámku, která bývá dodávána zvlášť, ale některé zámky lze koupit i bez digitální ústředny. Speciální variantou je zámek, kdy je motorická část umístěna v rámu dveří a tudíž není potřeba protahovat kabel rámem dveří. Tato varianta je náročnější na montáž a je ji potřeba udělat velmi přesně. Ne na každé dveře je tato varianta aplikovatelná.

Kde najdou samozamykací zámky využití

Využití samozamykacích zámků je široké. Hodí se do dveří v bytových domech, hotelech, ale také v komerčních budovách. Chcete-li zvýšit bezpečnost svých nájemníků či hostů, jsou samozamykací bezpečnostní zámky dalším z bezpečnostních prvků, které si lze snadno pořídit. Nečekejte, až soused zase nezamkne a ráno najdete vykradené sklepy.

Rady a tipy našich montérů

Zásadní pro správnou funkci samozamykacích zámků je seřízení dveřního křídla s protikusem v rámu dveří. Bohužel materiály často pracují vlivem teplot a je možné, že i když dveře správně seřídíme v létě, kdy je 30 stupňů, tak Vám nebude zámek správně zamykat v zimě, kdy je mínus 15 stupňů. Ale nelekejte se, je jen potřeba malinko poupravit seřízení zámku s protikusem v rámu dveří.
Samozamykací zámky musí držet ve dveřích pomocí střelky zámku, protože pokud necháme závoru zámku tlačit na rám dveří, tak nám půjde těžko zmáčknout klika. Je tedy opět důležité správně spárovat zámek s protikusem dveří tak, jako by střelka zámku držela dveře stejně, jako např. při zabouchnutých dveřích, kde je použit obyčejný zadlabací zámek.
Čtyřhran pro montáž s elektromechanickým zámkem může být i osazený, takže lze pořídit i čtyřhran kde v klice potřebujeme mít 8 mm a v zámku 9 mm čtyřhran. Nazývá se to "osazený dělený čtyřhran". V mechanických či motorických samozamykacích zámcích je možné osadit čtyřhran tzv. redukcí, která nám umožní montáž, aniž bychom museli kupovat nové kování. Např. z osmi milimetrů na devět nebo deset milimetrů.
Zákazníci si někdy stěžují, že takový zámek nelze zamknout, protože on opravdu nejde zamknout klíčem, ale to je proto, že má samozamykací funkci a po kontaktu středové západky zámku s protikusem v křídle dveří se závora sama vysune.
Nenechávejte závoru vysunutou například pokud potřebujete často chodit dveřmi. Může se poškodit, pokud dojde k nárazu do rámu dveří a reklamace následně nemusí být uznána z důvodu mechanického poškození zámku. Poškozený zámek nám můžete zaslat a můžeme prověřit opravení výrobcem. Pokud se varianta opravy nevyplatí a vyjde lépe zakoupení nového zámku, budeme Vás obratem informovat.