Co dělat, když Vám nejde vyměnit vložka u dveří?

Určitě se Vám někdy stalo, že nejde vytáhnout cylindrická vložka ze dveří a následně vložit nová. V některých případech pomůže tento problém vyřešit povolení šroubů bezpečnostního kování, popřípadě jeho úplná demontáž. Cylindrická vložka může být kováním „skřípnutá“ a tím pádem nejde vyjmout. Někdy pomůže zkusit zaseknutou vložku zámku vytáhnout z druhé strany dveří.

Jak vytáhnout vložku ze dveří

Nejprve je nutné zcela uvolnit šroub, který vložku v zámku drží. Poté v cylindrické vložce pootočíme klíč cca o 45 stupňů, zpravidla směrem k pantům dveří, a následně zkusíme vložku vytáhnout. Pokud se nám to povede, měla by jít vložka vložit i zpět. V některých případech tomu tak není, pak je potřeba opět povolit kování a popřípadě zkusit povolit i vruty držící zadlabací zámek ve dveřích. Někdy je nutné zvětšit otvory pro šrouby (svorníky) bezpečnostního kování ve dveřích vrtačkou. Následně vše smontujte a dotáhněte. Pozor, nedotahujte šrouby maximální silou.

Šroub do cylindrické vložky

Spolu s cylindrickou vložkou je vhodné vyměnit i šroub, který ji v zámku drží. Původní šroub může mít poškozený závit, nebo poškozenou hlavu šroubu a ta následně nemusí jít povolit. Šrouby se závitem M5 se dodávají v délce 5, 6, 7 a 8 cm. K vložce není vhodné používat delší šroub, než je potřeba. U zadlabacích zámků, které jsou „užší“, čili mají celkovou hloubku například 4 cm, bývá dodáván šroub speciální, přesně k tomuto typu zámku.

Klíč nelze do vložky vůbec zasunout

Pokud jste si jisti, že máte správný klíč, jedná se zpravidla opět o problém v montáži kování a vložky. Tedy pokud někdo do zámkové vložky nezalomil záměrně jiný předmět. Může se snadno stát, že se cylindrická vložka ve dveřích „prohne“ a tudíž pružinky a stavítka uvnitř nemají možnost volného chodu. Klíč pak nelze zasunout, i když je to ten správný. V tom případě opět povolíte šrouby kování, popřípadě mírně zvětšíte otvory ve dveřích a vše by mělo být funkční.