Ztrátu klíče řeší čas od času každý z nás. Ať už jde o klíče od bytu, sklepa, nebo kanceláře. Je to nepříjemná situlace při které řešíte otázku zda vyměnit zámek. Stejnou věc můžete řešit i při půjčení klíče od bytu či kanceláře řemeslníkům nebo zaměstnancům.

Určitě nestojí za to riskovat vykradení a to o to víc, že se v takovém případě může jednat o vloupání bez známek stop násilného vniknutí a tím pádem bude skoro nemožné uplatnit pojištění.

Většinou se taková situlace řeší výměnou cylindrické vložky (jak správně vybrat cylindrickou vložku najdete na našem webu). V tomto článku Vám poradíme jak se v budoucnu nákupu nové vložky můžete vyhnout a tak ušetřit peníze.


DVĚ SADY KLÍČŮ V JEDNOM
Řešením pro domácnosti je sada dva v jednom. Při zakoupení této vložky dostanete dvě sady různých klíčů, kde funkční je jenom jedna. Po ztrátě klíče z první „funkční“ sady můžete jednoduše zasunutím klíče z druhé sady změnit nastavení vložky. Pak používáte pouze druhou sadu klíčů. Tato změna je nevratná a klíče z první sady jsou od okamžiku přenastavení vaší vložky nepoužitelné. Tato vložka nabízí ve výsledku levné a jednoduché řešení "nebezpečné" situace. Přenastavení zvládne každý i bez jakéhokoliv technického nadání.

KLÍČE S BEZPEČNOSTNÍ KARTOU
Tyto sady vložek a klíčů poskytují kontrolu nad tvorbou jejich duplikátů. Nový klíč můžete vyřezat pouze s bezpečnostní kartou (nepotřebujete klíč), ale bez jejího předložení žádný zámečník kopii klíče neudělá. Ovšem že při ztrátě klíče je taková ochrana nedostatečná, protože zámek jde otevřít i jedním ztraceným klíčem. Systém klíče s bezpečnostní kartou se hodí například při zapujčení klíče řemeslníkům atd.

U rekonstruce nebo stavbě nového domu doporučujeme zakoupit levnou cylindrickou vložku, kterou po dokončení prací a nastěhování se vyměníte za vhodnější vložku vyšší bezpečnostní třídy (doporučujeme cylindrické vložky bezpečnostní třídy 3 nebo bezpečnostní třídy 4.

Někdy nastanou situace, že půjčíte cizímu člověku klíče od již obydleného domu. Jestliže ale máte klíč s bezpečnostní kartou, nemusíte mít strach, že si dotyčná osoba udělá kopii.

Klíč s bezpečnostní kartou využijí stejně i majitelé firem pro své zaměstnance či pronajímatelé nemovitostí, kteří pak nemusí každému nájemci nebo hostu měnit klíč.

Ovšem i nejlepší systém nemůže ovlivnit selhání lidského faktoru a nelze zaručit jeho stoprocentní spolehlivost. Duplikáty patentovaných klíčů (klíče s bezpečnostní kartou) mohou vytvářet pouze zámečníci s příslušnou autorizací. Pokud by se zjistilo, ze vyřežou klíč bez správné bezpečnostní karty, můžou o svoji autorizaci přijít.

FAB +CLIQ         
Novinkou je systém FAB +CLIQ. U této technologie je profil klíče nepodstatný. Pomocí elektronického softwaru si sami určíte jaký klíč odemnkne zámek. Práva k přístupu nastavujete dle vašeho uvážení, třeba jen na určitý den v týdnu od 14 do 16 hodin. V případě více zámkových vložek FAB +CLIQ spravujete přístupy do jednotlivých místností a máte přehled o tom, kdy jaký klíč otevřel dveře.

Napájení zajišťuje malá baterie (bežně používaná např. v hodinkách), která je umístěna přímo v klíči. Systém FAB +CLIQ nabízí pohodlnost a variabilitu za příznivou cenu. Ta umožňuje použití nejen ve velkých, ale i menších firmách nebo u fyzických osob, kde má do domu přístup více lidí.

I když klíč ztratíte, nebo necháte necháte zaměstnanci atd. nemusíte mít strach z jeho zneužití, bez přidělených práv zámek neotevře. Dodaný software navíc zaznamenává historii otevření u jednotlivých klíčů. Takže pokud dojde ke ztrátě na majetku, máte šanci dohledat, čí klíč byl kdy a kde použit. Historie příchodů a odchodů zaměstnanců se může hodit i v jiném, než zde uvedeném případě. Podrobný popis sysému FAB +CLIQ si můžete přečíst na stránkách Servisního partnera FAB Brno.