Poštovní schránka - nerezová ocel
Musí být ošetřována tak, aby se zamezilo vzniku koroze. Je důležité, aby byl povrch pravidelně, aspoň 4x do roka, čištěn za pomoci oleje bez obsahu kyselin. Pokud je nečistota na povrchu přilepená tak, že nejde odstranit použitím pouhého oleje, může být použit velmi jemný brusný materiál. Je velice důležité, aby i v případě čištění brusným papírem byl posléze použit olej bez obsahu kyselin.

Vlastnosti nerezových ocelí:
Nerezová ocel je obecný název pro všechny druhy oceli, které jsou odolné oxidaci. Je zde tak zvaná pasivní vrstva na povrchu, která se neustále obnovuje a zabraňuje korozi. Ve své podstatě je koroze jev, který vzniká z důvodu částečně nebo celkového poškození pasivní vrstvy. Tato ocel je odolná oxidaci díky vlastnostem, které jsou dány příměsí prvků, jako jsou chrom, nikl a molybden.

Faktor ovlivňující údržbu:
Nikdy nepoužívejte čisticí prostředky na stříbro, ocelovou vlnu na čištění, různá bělidla a dezinfekce nebo jiné látky obsahující chlór nebo jeho deriváty. Pokud se vysoce kvalitní nerezová ocel dostane do styku s kyselinami je nutno povrch ihned umýt větším množstvím teplé vody a vytřít do sucha. Některé tyto látky jsou bezpečné pouze pokud se používají v souladu s předpisy výrobce, jsou-li používány nesprávně (např. za tepla, nebo ve vyšších koncentracích), mohou způsobit odbarvení a korozi povrchu nerez oceli jakékoliv kvality.
Vyvarujte se usazování nečistot na povrchu. Usazeniny mohou obsahovat malé částice kovů a rzi, které se uvolnily z jiných materiálů a mohou způsobit povrchovou korozi.
K odstranění kapek a skvrn se nesmí používat drátěná vlna, protože tím bychom způsobily kontaminaci povrchu částicemi železa. Je nutno dávat pozor na kontaminaci nerez dílů jestliže jsou v blízkosti skladovány, montovány, nebo řezány díly z uhlíkových ocelí.

Praktické rady pro údržbu nerezových listovních schránek:
Pro obvyklé čištění nerezové poštovní schránky zcela postačí omýt ji horkou vodou s mýdlem nebo šetrným saponátem, následně poštovní schránku opláchnout čistou vodou a vytřít do sucha. V žádném případě nepoužívejte ocelové drátěnky nebo jiné abrazivní prostředky (např. na bázi písku), které by mohly povrch Vaší poštovní schránky poškrábat, nebo odřít. Tahy NUTNO vést ve stejném směru, jako je kresba na broušeném povrchu a to vždy ve směru broušení.

Odstranění jednotlivých problémů:

Problém:

Čistící prostředek: Poznámky:

Běžné čištění

Voda s mýdlem nebo s šetrným saponátem (např. přípravky na umývání nádobí).

Umyjte mycí houbou, opláchněte a je-li to nutné, vytřete do sucha.
Otisky prstů Mýdlo, horká voda nebo organické rozpouštědlo (např. aceton, alkohol, okena). Opláchněte čistou vodou a je-li to nutné, vytřete do sucha.
Odolné skvrny
a zabarvení
Šetrné čistící roztoky (např. přípravky na umývání nádobí). Důkladně opláchněte čistou vodou a vytřete do sucha.
Stopy od oleje a tuků Organické rozpouštědlo (např. aceton, alkohol). Po očištění omyjte čistou vodou a mýdlem,
opláchněte čistou vodou a vysušte.
Rez a jiné korozní
produkty
Kyselina šťavelová. Čistící roztok byste měli nanášet hadříkem. Po nanesení nechte 15-20 minut působit a poté opláchněte vodou. Můžete pokračovat v čištění přípravkem. Důkladně opláchněte čistou vodou (nutno dodržovat opatření předepsaná
pro čištění kyselinou).

 

Poštovní schránka - pozinkovaná ocel
Výhodou pozinkované oceli je, že přestože spoje a hrany mohou nabrat odstín hnědé barvy, povrchová barva se po 1-2 měsících ustálí na matné šedé. To znamená, že pokud jsou na poštovní schránce drobné oděrky nebo škrábnutí, která se zabarví do odstínu hnědé barvy, časem „vyblednou“ do odstínu šedé a splynou s okolním povrchem poštovní schránky. V důsledku toho vypadá Vaše poštovní schránka dobře i po letech působení zubu času. Aby poštovní schránka vydržela co nejdéle jako nová, doporučuje se ji 3-4x ročně omýt jarovou vodou. Nedostatek údržby může vést k prorezavění Vaší poštovní schránky.

Barevná pozinkovaná ocel
Aby Vaše lakovaná pozink poštovní schránka vypadala stále jako nová, doporučuje se ji 3-4x ročně očistit mokrým hadrem. Nedostatek údržby může vést k prorezavění poštovní schránky. Výhodou poštovních schránek s hladkým barevným povrchem je, že mohou být ošetřovány voskem, což znamená, že špína a nečistoty se na schránce neusazují tak snadno. Vyvarujte se použití vosku na poštovní schránky s hrubým barevným povrchem.

Pohyblivé součásti
Pohyblivé součásti poštovních schránek a zámek musejí být 1-2x ročně promazány, aby se předešlo opotřebení, vrzání a jiným nepříjemným zvukům. Pokud zámek v zimě zamrzá, může být použit olej na zámky.