Dveřní zavírač, nebo také samozavírač, je určen pro samočinné, hydraulicky tlumené a bezpečné zavírání dveří. Správně seřízený a namontovaný dveřní zavírač je důležitý pro jeho bezproblémový a tichý chod.

Na co myslet při výběru dobrého zavírače

Při výběru zavírače dveří musíte zvážit nejen typ dveří, konstrukci a hmotnost, ale i provoz. To, co používáte ve vaší domácnosti, se liší od zařízení používaného v obchodním prostředí. Porovnejte výrobky pro zavírání dveří, které mají podobné vlastnosti, abyste získali lepší představu o typu, který potřebujete.

Rozhodněte se, zda chcete ukrytý - integrovaný, podlahový nebo povrchový dveřní zavírač. V komerčním prostředí je povrchově namontovaný uzávěr náchylnější k vandalismu, zatímco skrytý není přístupný z vnějšku dveří. Zařízení pro zavírání dveří s povrchovou montáží je nejjednodušší pro instalaci a obvykle je nejvhodnější pro použití na dveřích a jiných obytných aplikacích.

Dělení zavíračů

dveřní zavírače s horní montáží: nejčastěji používané zavírače jsou montovány na horní část dveří. Klasickým představitelem je model firmy GEZE, dveřní zavírač TS 3000

podlahové zavírače: jsou montovány na spodní část dveří u podlahy, používají se tam, kde se vyžaduje nenápadný design nebo není možné použít jiný typ zavírače. Jsou konstruovány tak, že celý mechanismus je skryt v podlaze pod dveřmi uvnitř montážní schránky a je překryt krycím plechem

integrované zavírače: jsou zabudovány ve dveřích, není je vidět, šetří prostor a jsou méně náchylné na vandalismus

samozavírač - dveřní zavírač GEZE

Frekvence provozu a pro koho je dveřní zavírač určen

Následující tabulka pomůže určit frekvenci používání

Zátěž Frekvence použití
malá do 10 000 otevření za rok
střední 10 000 – 100 000 otevření za rok
vysoká 100 000 – 500 000 otevření za rok

 

Musíte také zvážit potřeby uživatele, například senioři a pomalé osoby mohou potřebovat zpoždění, aby jim bylo umožněno dveřmi se zavíračem vůbec projít. Pozn.: nemocnice, školy, nebo nákupní centra by měly být považovány za vysokou zátěž.

Síla dveřního zavírače

Tady platí jednoduché pravidlo...čím větší a těžší jsou dveře, tím větší síla zavírače bude vyžadována (dle normy ČSN EN 1154). Dnešní moderní zavírače mají možnost nastavení zavíracího rozpětí, které si můžete regulovat i vy sami.

Síla zavírače Doporučená váha dveří Doporučená šířka dveří
1 20 kg 750 mm
2 40 kg 850 mm
3 60 kg 950 mm
4 80 kg 1 100 mm
5 100 kg 1 250 mm
6 120 kg 1 400 mm

 

Dveřní zavírače mají často nastavitelné síly, aby vyhovovaly velikosti / hmotnosti různých typů dveří. Pozn. Ve zvláště malé místnosti můžete potřebovat další sílu k překonání tlaku vzduchu. Můžete také požadovat vyšší výkon a umístění blíže s aretací pro vnější dveře, aby to pomohlo snížit bouchnutí. Pro požární dveře doporučujeme minimální výkon sílu 3.

Levé nebo pravé dveře

U některých zavíračů si musíte určit, zda chcete dveřní zavírač pro pravé, nebo levé dveře.
Levé dveře (L) se otevírají k pozorovateli a dveřní závěsy (panty) jsou vidět vlevo. Pravé dveře (P) se otevírají k pozorovateli, ale dveřní závěsy jsou vidět vpravo.

Zpožděné zavírání dveří

Tato volba umožňuje, aby dveře zůstaly otevřené po určitou dobu. Dveře by se pak měly zavírat nastavitelnou rychlostí, která umožňuje bezpečný průjezd pro vozíčkáře nebo osoby přepravující objemné předměty.

Rychlost zavírání dveří

Nastavitelná rychlost zavírání určuje, jak rychle se dveře zavřou po otevření. Tato funkce umožňuje delší dobu zavírání, aby mohly osoby se zdravotním postižením nebo starší osoby bezpečně projít. Dveřní zavírače s nastavitelnou rychlostí zavírání umožňují nastavení rychlosti zavírání pro posledních několik centimetrů.

Závěrem

Výběr zavírání dveří závisí na různých faktorech. Začíná pochopením různých typů a výhod, které nabízejí. Větší dveře a dveře s vyšším provozem vyžadují trvanlivé, pevné zavírání dveří. Lehčí dveře ne. Ať tak či onak, pokud si nejste jisti, nejlepší možností by mohla být konzultace. Proto neváhejte kontaktovat náš odborně vyškolený personál, který Vám rád pomůže s výběrem.